İngiltere'de Konaklama

Yurtdışına eğitim için gitmeye karar verdiğinizde aklınıza gelecek ilk sorulardan biri, eğitim süresi boyunca nerede ve ne şartlarda konaklayacaksınız? Gelin birlikte göz atalım!

Yaygın sokak sanatçıları, birbirinden güzel yapılar ve müzik sesleri... İngiltere'nin neden dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler arasında popüler olduğunu keşfedin.

İngiltere'de yaşamak öğrenciler için inanılmaz bir deneyim olabilir. İngiltere, eski ve yeninin mükemmel karışımına sahip en ikonik ülkelerden biridir. 

Londra, eski ve yeninin mükemmel karışımına sahip en ikonik dünya şehirlerinden biridir. Westminster Abbey ve Big Ben gibi tarihi yerler, ikonik London Eye ve Shard ile bir siluetini paylaşıyor.

STUDYUK, bir çok eğitim kurumuna yakın konaklama merkezleri ile İngiltere'de kaliteli öğrenci konaklama seçeneklerini sizin kullanımınıza sunar. Konaklama merkezlerimiz, öğrencilerin benim evim diyebileceği bir ortam oluşturarak, süpermarketler gibi temel ihtiyaçlarına kolay ulaşırken, aynı zamanda müzeler, sanat galerileri, restoranlar ve gece hayatı gibi şehirlerin sunabileceği her şeyin kolayca ulaşılabileceği bölgelerde bulunmaktadır. Tabii ki, konaklama seçeneklerimiz de etkili bir şekilde çalışmak için gereken huzuru ve güveni öğrencinin kullanımına sunar.

Bu canlı şehirde nerede konaklama merkezi arıyorsanız arayın, her mahallede sizin için bir şeylerimiz olacaktır. Karar vermeden önce bizimle iletişim kurmayı unutmayın.

Gelin konaklama seçeneklerine bir göz atalım;

 

Aile yanı konaklama

İngiltere’de en yaygın konaklama seçeneklerinden biri aile yanı konaklamasıdır. Özellikle kısa süreli bir dil eğitimi için İngiltere’ye gittiyseniz aile yanında konaklama seçeneği size uygun olabilir. Aile yanında konaklama seçeneğini seçerek düzenli bir oda, yemek ve temizlik konusunda kazanımlarınız olabilir ama unutmamalı ki çok çocuklu bir ailenin yanında rahat etmeme ihtimaliniz de vardır. Aile yanında konaklama fiyatları haftalık ortalama £100-£200 arasında değişmektedir.

 

 


 

Oda Kiralama

İngiltere’de seçebileceğiniz konaklama türlerinden biri de ev veya oda kiralama sistemidir. Öğrencilerin 2-3-4 kişi olarak tutabileceği evler mevcuttur. Aynı zamanda bir evin içerisinde bölümlere ayrılmış odalardan birini de kiralayabilirsiniz. Bu seçeneği üniversitenin ilk yılında pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü hem okul ortamında uzak olacaksınız hem de hiç tanımadığınız kişilerle aynı evde yaşamak sorun çıkarabilir. Üniversitenin 2. veya 3. senesinde okul arkadaşlarınızla ev kiralama seçeneğini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ev kiraları şehirler arasında değişmektedir ve kalitesine-büyüklüğüne göre haftalık £100- £400 arasında fiyatlandırılmaktadır.


 

Özel Öğrenci Yurtları

Üniversitelerin çevresinde ve şehir merkezlerinde çok yaygın olarak görebileceğiniz özel yurtlar kaliteli bir konaklama imkanı sunsa da fiyatları üniversite yurtlarından daha pahalıdır. Oda seçenekleri, hizmet kapsamı ve kaliteye göre özel yurtlar haftalık £ 170 - £ 600 arasında değişmektedir. Özel yurtlarda, üniversite yurtlarına göre sosyal imkanlarınız ve hobi fırsatlarınız daha fazladır.

 

 

 


 

Üniversite Öğrenci Yurtları

Üniversite içerisinde yer alan ve düzenli olarak hizmet sağlayan yurtlar öğrencilerin konaklama için tercih ettiği seçeneklerin başında gelmektedir. Öğrenci yurtları; İngiltere’ye yerleşmenizde, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmanızda ve sosyal aktivitelere katılmanızda çok yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara (UKCOSA verileri)  göre, üniversite birinci sınıfı okuyan öğrencilerin %85 ve master programına katılan öğrencilerin ise %67’ sine üniversite içerisinde yurt imkanı sağlanmaktadır. İngiltere’de üniversite yurtlarında haftalık ortalama £ 120 - £ 300 arasında değişmektedir. Yurtlarda sağlanan hizmetlerdeki ayrıcalıklara göre fiyatlar arasında değişimler olabilmektedir. Yurtlarda tekli, çiftli ve üçlü oda seçenekleri mevcuttur. Bazı üniversite yurtlarında öğrenciler kendi yemeklerini yapabilirken, bazı yurtlarda sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır. Üniversite başvurunuz sırasında üniversitenin sağladığı yurt olanaklarını ve çeşitlerini araştırarak yurt başvurunuzu ona göre yapmanız önemlidir.