İngiltere denildiğinde çoğumuzun aklına şemsiyenin neredeyse bir uzuv sayılmasına neden olan puslu bir hava, eşine benzerine zor rastlanır soylu mimari eserler, monarşik yönetim ve ücretsiz müzeler geliyor. Peki, İngiltere sadece bunlardan mı ibaret? Tabii ki değil! Dillere destan eğlence hayatı, müzik ve dansın buluşması da İngiltere’yi İngiltere yapan unsurlardan! Ziyaretiniz sırasında ülkenin en önemli festivallerine denk gelirseniz mutlaka gitmelisiniz, bizden söylemesi. İşte lordlar ülkesinin yurt dışından binlerce turist çekebilen festivalleri!

Devlerin Buluşma Mekanı: Glastonbury

İngiltere’de öyle bir festival var ki dünya devlerinin buluşma noktası! Tam adı Glastonbury Çağdaş Performans Sanatları Festivali olan festival ile müziğe ve dansa doyacağınız garanti. 1970’ten bu yana düzenlenen ve dünyanın en büyük açık hava festivallerinden biri olan Glastonbury, sanılanın aksine sadece bir müzik festivali değil. Beş gün boyunca süren bu efsane festivalde tiyatro ve kabarenin yapıldığı bir alan hatta sirk bile var! Pilton’da düzenlenen festivalin ağırladığı önemli isimlerden bazıları arasında ise Beyonce, Rolling Stones, Coldplay, U2 ve Amy Winehouse (Her ne kadar Amy Winehouse’u bir daha canlı canlı dinleme fırsatımız olmasa da etkinliğin ihtişamını vurgulamak için ismini telaffuz etmek önemli) var. Gidip çimlerde uzanmak, en başarılı müzisyenlerin ezgileriyle eğlenceli dakikalar geçirmek şart!
ingiltere festivalleri (5)

İngiltere’de Karayip Esintileri: Notting Hill

Haydi, Londra’nın batısına doğru yola koyulun. Notting Hill adlı semte adını veren Notting Hill FestivaliRio’dan sonra en büyük sokak karnavalı. Karayip ülkelerinin müziği eşliğinde dans ederken kendinizi İngiltere’den çok uzakta, Karayipler’de hissedeceksiniz. İngiltere sokaklarını müziğe ve dansa doyuran festival her ağustos ayının sonunda düzenleniyor ve farklı kültürleri bir araya getiriyor. İlk kez 1964 yılında ırkçılığa karşı olan bir grup tarafından başlatılan ve her sene Ağustos ayının son hafta sonunda yapılan Notting Hill Karnavalı, Avrupa’daki en büyük, dünyada ise Rio karnavalından sonraki en büyük Karayip ve sokak karnavalıdır. 3 gün boyunca süren karnavalda özellikle Afrika ve Karayip müzik kültürlerini dinlemek ve yöresel kıyafetleri görmek için bulunmaz bir fırsattır. Katılımı oldukça fazla olan festivale katılmak isterseniz, ulaşım için Londra Belediyesi’nin uyarılarını dikkate almanızı tavsiye ederiz.

İyilikten Rise Festival Doğar

Rise Festival her yıl aralık ayında düzenlenen ve müziğin gücünden sonuna kadar yararlanmaya kararlı olan bir festival. Jazz, hip-hop, raggae gibi birçok müzik türünü bir araya getiren festivalin amacı kültür çatışmalarını ve ırkçılığı dünyadan kaldırmak. İnsanın sekiz gün süren İngiltere’nin en tatlı amaçlı müzik festivaline sadece destek için bile gidilesi geliyor.
ingiltere festivalleri (4)

Ödüllere Doymayan Festival: Bestival

Şunu baştan söyleyelim ki Bestival, ismindeki kelime oyununu sonu kadar hak ediyor. Birçok ödülü olan ve İngiltere’nin Isle of Wight Adası’nda yapılan festival, müzik ve dansı birbirinden ayrı düşünemeyenlerin vazgeçilmezi. Dört gün süren festivalin, İngiltere’de yazın en güzel yaşanabildiği yerlerden Isle of Wight’ta yapılması da bu festivali güçlendiren bir unsur.

Eğlenceye Doymak İsteyenlerin Vazgeçilmezi: V Festival

1996 yılından beri düzenlenen ve sponsorluğunu Virgin Mobile’ın üstlendiği V Festival’e, eğlenceyi dorukta yaşamayı sevenlerin festivali de diyebiliriz. Her müzik türü festivalde kendine yer bulsa da özellikle pop ve rock türleri daha yoğunlukta festival severlerle V Festival’de buluşuyor.
ingiltere festivalleri (3)

 

Diwali Festivali

1. Diwali Festivali

Tükçe anlamı “Işıklar Festivali” olan Diwali, Hintli’lerin yeni yılı kutladıkları festivaldir. Bu festivalde insanlar evlerinin her tarafını büyük ve renkli ışıklarla süsler. Kapılarının girişine astıkları uzak doğu motiflerinden oluşan “Hoş Geldiniz” yazısını da görebilirsiniz. İlerleyen saatlerde ise balkon ya da teraslardan havai fişek ve kız kaçıran atılır. İnanışa göre Hint tanrıları, beğendikleri evlere girerler ve bir yıl boyunca evlerin koruması altına alırlarmış. Ay takvimine göre düzenlendiği için her yıl farklı bir tarihte kutlanır.

Not: Havai fişekler havaya doğru değil, ileriye doğru atıldığı için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Thames Festivali

3. Thames Festivali

Londra’nın meşhur Thames Nehri’nin kıyılarında yapılan “Thames Festivali” turistlerin uğrak yeri olan “Soutbank-Westminster Köprüsü-Waterloo köprüsü ve London Eye” önünde kurulan alanlarda Eylül ayında kutlanır. Festival kapsamında dans gösterileri, ışık oyunları, akrobatik gösterilerin yanı sıra, çeşitli ürünlerin satıldığı bir pazar da mevcuttur. Avrupa’nın en büyük ücretsiz sanat festivalinde, İngiltere’nin tek kişilik sokak tiyatrolarını seyretmenizi de tavsiye ederiz.

Chelsea Flower Show

4. Chelsea Flower Show

Mayıs ayında düzenlenir. Londra’nın seçkin semtlerinden biri olan Chelsea’de yapılan, şimdiye kadar ki en büyük çiçek festivaline davetlisiniz. Dünyanın her yerinden katılım alan “Chelsea Çiçek Şovu”nda en güzel çiçek bahçelerini görebilir, çeşitli yerlerden gelmiş bitkilere sahip olabilirsiniz.

Çin Yeni Yıl Kutlaması

5. Çin Yeni Yıl Kutlaması

Bir yeni yıl kutlaması da Çinlilerden. Her yıl Şubat ayında kutlanır. Katılım sayısı oldukça fazla olan yeni yıl kutlamalarında Çin kültürüne rastlayacağınız birçok şey bulabilirsiniz.

Guy Fawkes Gecesi (Bonefire Night)

6. Guy Fawkes Gecesi (Bonefire Night)

Özellikle “V For Vendetta” ile meşhur olan Guy Fawkes’ın anılma gecesidir. Ama bu anılma bir şey başardığı için değil başaramadığı içindir. Guy Fawkes, bir 5 Kasım Günü Parlamento binasını havaya uçurmak ister ama beceremez. Her yıl 5 Kasım’da Londra’lılar havai fişekler eşliğinde parlamento önünde toplanır ve filmden de hatırlayacağımız şarkıyı söylerler.